Jak poradzić sobie ze strachem dziecka w gabinecie stomatologicznym?

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, że nasze dziecko nie chce iść do dentysty. Dlaczego tak się dzieje? Co ma na to największy wpływ? Jak możemy sobie pomóc w takiej sytuacji?

Oto lista najczystszych powodu strachu i stresu małego pacjenta:

  1. Boi się dźwięku pracującego wiertła
  2. Wibracje przenoszone przez wiertło potęgują nieprzyjemne doznania
  3. Ma złe doświadczenia związane z ukłuciem podczas podawania znieczulenia
  4. Nadwrażliwość, która może się utrzymywać jeszcze przez kilka dni po zabiegu wywołuje złe wspomnienia
  5. Doświadczenia z poprzednich wizyt, które nie zawsze kojarzą się z czymś miłym, itp.

Oczywiście będąc mamą albo tatą bardzo leży nam na sercu, żeby nasza pociecha nie stresowała się i nie cierpiała podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. To jest priorytet i postaram się dziś podpowiedzieć jak można pomóc w tym temacie.

Zacznijmy od podstawowych zabiegów takich jak problemy z próchnicą, wymiana wypełnień, czyszczenie bruzd przed lakowaniem. Możemy tu wyeliminować wiertło i zastrzyk znieczulający. Proponuję udać się do gabinetu gdzie jest możliwość opracowania ubytku w zębie Piaskarką Abrazyjną. Tu zamiast wiertła pracuje strumień specjalnego piasku (tlenek glinu). Jest to w pełni bezpieczne dla pacjenta a co ważniejsze, dziecko nie słyszy dźwięku wiertła, nie ma ukłucia ponieważ jest to metoda praktycznie całkowicie bezbolesna. Możemy naszemu małemu pacjentowi pokazać na jego dłoni prace piaskarki. zobaczy wtedy, że będzie miał leczonego ząbka powietrzem. Sam się przekona, że nie ma się czego bać. Nie uszkodzi się skóry bo tkanka miękka jest bezpieczna przy takiej metodzie. Abrazja powietrzna jest metodą bezdotykową, więc nie ma zbędnego nacisku i wibracji, które są przenoszone na zęba. Ilość piasku użytego podczas zabiegu jest tak mała, że w niczym nie przeszkadza dziecku podczas zabiegu. Zresztą w każdej chwili może przepłukać usta wodą i zrobić sobie przy okazji przerwę.

Warto sprawdzić metodę Abrazji Powietrznej choćby tylko dlatego, żeby pokazać naszemu dziecku jak w inny sposób może leczyć swoje ząbki. Może okaże się, że ten strach był zbędny i wizyty u dentysty zaczną wiązać się z dobrymi wspomnieniami.

Co zrobić jak Twoje dziecko bardzo boi się wiertła?

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *