Dziecko w gabinecie! Wyeliminuj stres jego i Twój!

Dziecko w gabinecie! Wyeliminuj stres jego i Twój!

Świat dziecka i jego podejście do pewnych spraw i sytuacji diametralnie różni się od podejścia dorosłego. Nie inaczej jest w przypadku leczenia zębów. Nie wymagajmy od dziecka zachowań

i takiego akceptowania wizyty u stomatologa jakbyśmy zrobili to my dorośli. Musimy zrozumieć obawy naszego dziecka i zrobić wszystko aby zmniejszyć stres i ból związany z wizytą.

Pierwsza kwestia to do jakiego dentysty najlepiej się wybrać? Ważne są opinie znajomych

i doświadczenie związane z leczeniem ich dzieci. Warto to wykorzystać.

Zęby małego pacjenta różnią się budową od zębów stałych u dorosłego , dlatego może warto sprawdzić czy w pobliżu nie ma stomatologa pedodonty

(Stomatologia dziecięca, pedodoncja – to specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu odrębności budowy zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym.

Pedodoncja zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak: ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania, leczenie zębów mlecznych , leczenie zębów stałych niedojrzałych, leczenie u dzieci próchnicy, profilaktyka , chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci )

Sprawdźmy jak wygląda gabinet w którym przyjmowane są dzieci. Kolorowe ściany, obrazki, maskotki, bajki na monitorze, zwierzątka itp. My często na to nie zwracamy uwagi a dziecku bardzo pomaga to w przełamaniu lęku i strachu. Udaje się dzięki takim elementom odwrócić częściowo uwagę od samego leczenia.

Dobry dziecięcy stomatolog potrafi leczyć przez zabawę. Mały pacjent traktuje wtedy taka wizytę jako rozrywkę i przyjemność.

Nie oszukujmy w żadnym wypadku dziecka. Nie mówmy, że pan doktor czy pani doktor nic nie będzie robiła jeśli malucha czeka zabieg. Poczuje się oszukany i stracimy u niego zaufanie. Starajmy się nie używać słowa „ból”, nie mówmy, że nie będzie „bolało” bo to odnosi odwrotny skutek. Nie mówmy też w towarzystwie dzieci o naszym strachu w stosunku do wizyt w dentysty.

Warto w przypadku strachu przed wiertłem pomyśleć o alternatywnych metodach. Jeśli dźwięk wiertła, wibracje, zapach, nacisk podczas wiercenia powodują największy stres i ból to warto poszukać gabinetu gdzie stosują Abrazje powietrzną. Przy tej metodzie nie musimy znieczulać, więc odpada ukłucie i nie używamy wiertła.

W przypadku dzieci które panicznie boją się wizyty i nawet nie pozwolą otworzyć buzi przy dentyście warto pomyśleć o sedacji wziewnej. To ostatnia deska ratunku przed narkozą. Wprawny stomatolog przy użyciu sedacji wziewnej poradzi sobie nawet z najbardziej zestresowanym małym pacjentem.

Bardzo dobrym pomysłem na leczenie dzieci jest wizyta adaptacyjna. Pomaga ona poznać dziecko przed właściwym leczeniem i oswoić go z klimatem gabinetu.

Po zakończonej wizycie nie zapomnijmy o nagrodzie dla naszego małego bohatera. Podziękujmy mu, że był dzielny. Niech wie, że jesteśmy z niego dumni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *